Dažų gamyba

LIUMINESCENCINIAI DAŽAI

Fotoliuminescenciniai pigmentai gali būti maišomi su įvairiais bespalviais arba šviesaus atspalvio lakais, dažais, klijais, mediumais, apoksidinę dervą ar kita masę (išskirus vandenį). Tokiu būdu išgaunami liuminescenciniai – šviečiantys tamsoje – dažai. Tokiems dažams pakanka 10-30 minučių šviesos absorbcijos, kad įgautų švytėjimą tamsoje daugiau nei 12 valandų (priklausomai nuo pigmento tipo ir apšvietimo tipo/intensivumo).

Liuminescenciniai dažai yra gaminami iš fotoliuminescencinio pigmento, lako ar dažų, organiniu tirpiklių ir kitų papildomų medžiagų. Šie sudėtiniai komponentai nulemia liuminescencinių dažų savybes.

Liuminescencinių dažų gamybos etapai
1. Dažų ar lako pasirinkimas:
a) šviesos pralaidumą lemia pasirinktus dažus/laką sudarančios dalelės. Norint išgauti geresnį dažų švytėjimo efektą, reikėtų rinktis bespalvius arba permatomus dažus/laką, kurių dalelės yra pralaidžios šviesai, o taip pat ir baltus ar šviesaus atspalvio (gelsvus, rausvus ir pan.) dažus;
b) fotoliuminescenciniai pigmentai yra žemo šarmingumo medžiagos, todėl rekomenduojama juos dėti į neutralius arba žemo rūgštingumo medžiagas (pvz., akrilo dažai/lakas, epoksidiniai dažai/klijai, poliuretano dažai/lakas, poliesteriniai klijai/dažai, alkidiniai dažai/lakas ir kt.);

2. Fotoliuminescencinio pigmento pasirinkimas.Renkantis pigmentą patartina atsižvelgti į tai, kokiomis sąlygomis (pvz., lauko, vidaus ir pan.), kokiems tikslams (pvz., reikalingas ilgalaikis ar trumpalaikis) bus naudojami pagaminti liuminescenciniai dažai/lakas.

3. Fotoliuminescencinio pigmento dozavimas.

Pigmento dozavimas priklauso nuo to, koks yra pageidautinas dažų efektas: ryškesnis ar blankesnis švytėjimas, ilgalaikis ar trumpalaikis švytėjimas. Patartina, kad pigmentas sudarytų 15-50% gaminamos dažų masės. Optimaliausias pasirinkimas – 30% dažų masės.

Liuminescencinių dažų gamybai naudojamos priemonės:
a) stiklo, keramikos, plastiko arba emaliuota talpa, kurioje bus maišomos sudėtinės medžiagos;
b) maišytuvas (ne metalinis; jei metalinis – jis turi būti padengtas dažais, plastiku ar kt.) geresniam pigmentų su dažais maišymui.

Dažų gamybos procesas:

a) įdėkite į pasirinktą talpą reikiamą kiekį bespalvių ar šviesaus atspalvio dažų/lako, išmaišykite.

b) tuomet  įdėti  fotoliuminescencinį pigmentą (jis turi sudaryti 30% gaminamų dažų/lako masės).

c) sudėjus visas medžiagas, pradėkite maišyti ir palaipsniui didinti maišymo greitį, kol masė taps vientisa.

Prieš naudojant liuminescencinius dažus, pirmiausia rekomenduojama objektą nudažytį baltai, o po to – liuminescenciniais dažais. Tai duos geresnį šių dažų efektą: švytejimo ryškumą, ilgesni švytejimo laiką.

Norint padidinti dažų atsparumą aplinkos poveikiui, patartina juos padengti bespalviu laku.

LIUMINESCENCINIAI SPAUDOS DAŽAI ŠILKOGRAFIJAI

Fotoliuminescenciniai pigmentai gali būti maišomi su kai kuriais bespalviais arba permatomais (trans-white) spaudos dažais ir tokiu budu išgaunami liuminescenciniai – švieciantys tamsoje – spaudos dažai. Sumaišius su pigmentais, šie dažai igauną šviesos absorbavimo ir švytejimo tamsoje savybes.

Liuminescenciniai spaudos dažai yra gaminami iš fotoliuminescencinio pigmento, spaudos dažų, organiniu tirpiklių.

Liuminescencinių spaudos dažų gamybos etapai

1. Dažų pasirinkimas. Reikėtų pasirinkti bespalvius ar šviesaus atspalvio dažus, kadangi tik taip šviesa galės aktyvuoti pigmento daleles švytėjimui tamsoje.
2. Fotoliuminescencinio pigmento pasirinkimas. Pigmentą rinkitės atsižvelgdami į šilkografijai naudojamo tinklelio tankį. Kuo didesnės yra pigmentą sudarančios dalelės, tuo šiurkštesnis bus spausdinamo objekto (užrašo, paveiksliuko, logotipo ar kt.) paviršius. Šilkografijoje dažniausiai naudojami pigmentai: P-02, P-03, P-07, P-10, P-13, P-14, P-13, P-15, P-16, P-17, P-19, P-20, P-24, P-25, P-26, P-27, P-28, P-29.
3. Fotoliuminescencinio pigmento dozavimas. Pigmentas turi sudaryti 30-50% gaminamos dažų masės. Pigmentas turėtų būtį dozuojamas atsižvelgiant į tai, kokie yra reikalavimai konkrečiam spausdinamo objekto ryškumui dienos ir nakties metu. Pavyzdžiui, į 1 litrą bespalvių dažų masės įdėjus 500 g pigmento spausdinamo objekto spalva bus ryškesnė (ir dieną, ir naktį), nei į tą pačią masę įdėjus 400 g pigmento. Taip pat, dozuojant pigmentą, reikėtų atsižvelgti ir į popieriaus, ant kurio spausdinamas objektas, fono spalvą. Kuo šviesesnė fono spalva, tuo mažesnis pigmento kiekis reikalingas dažams gaminti. Rekomenduojama fono spalva – balta.

Liuminescencinių dažų gamybai naudojamos priemonės:
a) stiklo, keramikos, plastiko arba emaliuota talpa, kurioje bus maišomos sudetinės medžiagos;
b) maišytuvas (ne metalinis; jei metalinis – jis turi būti padengtas dažais, plastiku ar kt.) geresniam pigmentų sumaišymui.

Spaudos dažų gamybos procesas:

a) įdėkite į pasirinktą talpą reikiamą kiekį bespalvių ar šviesaus atspalvio spaudos dažų, išmaišykite.

b) tuomet rekomenduotina įdėti į spaudos dažus dispersantą (medžiagą, kuri neleidžia susidaryti pigmento nuosėdoms, paskirsto jį tolygiai) ir fotoliuminescencinį pigmentą;

c) sudėjus visas medžiagas, pradėkite maišyti ir palaipsniui didinti maišymo greitį, kol masė taps vientisa.