Apie pigmentus

Fotoliuminescenciniai pigmentai – tai miltelių pavidalo netoksiška medžiaga, turinti švytėjimo tamsoje savybių. Tam, kad šie pigmentai absorbuotųsi, pakanka bet kokios šviesos šaltinio – tuomet jie įgyja savybę švytėti tamsoje. Toks šviesos absorbcijos ir švytėjimo procesas gali būti kartojamas be galo daug kartų. Švytėjimo savybes pigmentai išlaiko 10 metų. Pigmentai gali būti naudojami kaip priedai įvairiose medžiagose: lakuose, dažuose, klijuose, mediumuose, tekstilėje, plastmasėje, spaustuvės dažuose, keramikoje, gumoje, stikle ir kt.

Fotoliuminescenciniai pigmentai, esantys vienokios spalvos šviesoje, o kitokios – šviečiančios spalvos – tamsoje, gali būti naudojami įvairios produkcijos gamyboje: žaislų, siūlų, rūbų, batų, raštinės reikmenų, laikrodžių, elektros jungiklių, saugos ženklų, žvejybos reikmenų.

Šie pigmentai atlieka ypač svarbias funkcijas priešgaisrinės ir darbų saugos srityje. Jie naudojami evakuacinių, elektrosaugos ir laivų saugos ženklų gamyboje, evakuacinių išėjimų ženklinime, archyvuose, ligoninėse, požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse, požeminėse perėjose, klubuose ir kt.

Švytintys tamsoje pigmentai naudojami ne tik pramonėje, bet ir kasdieninėje veikloje. Jie yra netoksiški ir nekenksmingi sveikatai, todėl gali būti saugiai naudojami buityje, pavyzdžiui, interjero ir jo detalių dekoravime, tapyboje, rankdarbių gamyboje ir dekoravime, aerografijoje, žaislų puošyboje, dekupaže, floristikoje.

Fotoliuminescenciniai pigmentai ypač greitai “pasikrauna” ir įgauna ryškų švytėjimą ultravioletinių spindulių (UV) šviesoje.  Pakanka kelių sekundžių, kad pigmento dalelės aktyvuotųsi ir pradėtų efektingai švytėti. Išjungus ultravioletinės šviesos šaltinį, pigmento švytėjimas išlieka iki 12 valandų (priklausomai nuo pigmento rūšies).  Pigmentų spalva apšvietus UV šviesa šiek tiek skiriasi nuo įprastos pigmento švytėjimo spalvos tamsoje.

Klasifikacija, cheminės ir fizinės savybės

UAB „Narvita“ parduodami pigmentai klasifikuojami į septynias grupes: A, B, C, D, E, F, G. Skirtingų grupių pigmentai skiriasi tarpusavyje savo chemine sudėtimi, kuri lemia skirtingas pigmentų savybes bei jų naudojimo galimybes.

  • A grupės pigmentai (išskyrus P-05 ir P-10) pasižymi aukšto intensyvumo ir ilgalaikiu (daugiau nei 12 val.) švytėjimu;
  • B grupės pigmentai pasižymi ryškiomis spalvomis ir greita šviesos absorbcija; šios grupės pigmentai turi specifinį kvapą, kurį lemia viena iš jo sudedamųjų dalių – siera;
  • C grupės pigmentai pasižymi ypač geru cheminiu patvarumu bei atsparumu vandens poveikiui, aukšto intensyvumo (bet trumpalaikiu) švytėjimu; tirpūs medžiagose, pagamintose tirpiklių pagrindu;
  • D grupės pigmentai išsiskiria ryškių spalvų įvairove tiek šviesoje, tiek tamsoje;
  • E grupės pigmentai pasižymi cheminiu patvarumu, nepralaidumu vandeniui; tirpūs medžiagose, pagamintose tirpiklių pagrindu;
  • F grupės pigmentai pasižymi aukšto intensyvumo ir ilgalaikiu (daugiau nei 10 val.) švytėjimu; vienas iš šios grupės pigmentų P-24 išsiskiria ypač smulkiomis jį sudarančiomis dalelėmis (jų dydis 5-8 um) – dėl šios savybės naudojamas ofsetinėje spaudoje, dirbtinio pluošto audiniuose, siūlų gamyboje;
  • G grupės pigmentai pasižymi ryškių spalvų įvairove tiek šviesoje, tiek tamsoje; negali būti naudojami lauko sąlygomis, tik patalpose.

Tos pačios grupės pigmentai skiriasi tarpusavyje juos sudarančių cheminių dalelių dydžiu, kuris įtakoja pigmento švytėjimo intensyvumą. Pavyzdžiui, F grupės pigmento P-20 dalelių dydis yra 15-25 um, o P-21 sudaro dalelės, kurių dydis yra 20-50 um. Šiuo atveju pigmento P-21 švytėjimas bus intensyvesnis, o P-20 švytės blankiau. Pigmento pasirinkimas priklauso nuo to, kokioje srityje jis bus naudojamas. Pavyzdžiui, šilkografijoje rekomenduojama naudoti pigmentus, kuriuos sudaro smulkesnės dalelės, o priešgaisrinės saugos ženklų žymėjimui – pigmentus, sudarytus iš stambesnių dalelių.

Sertifikatai

UAB “Narvita” parduodami fotoliuminescenciniai pigmentai atitinka ISO  9001:2008  standarto reikalavimus, yra sertifikuoti DNV ir TÜV Rheinland. Išduoti sertifikatai yra produkto kokybės, saugos žmogui bei aplinkai garantija.